Atmel AT89S8252-24JI
AT89S8252-24JI picture photo
Mfg. Part Number
AT89S8252-24JI
Brief Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC
Datasheet Download
AT89S8252-24JI.pdf
Availability of AT89S8252-24JI
QUANTITY
AT89S8252-24JI Order Process
Ship out your order
Specifications of AT89S8252-24JI
Internal Part NumberEIS-AT89S8252-24JI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Standard Package27
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivitySPI, UART/USART
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O32
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size2K x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package44-PLCC (16.59x16.59)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT89S8252-24JI
Related LinksAT89S82, AT89S8252-24JI Datasheet, Atmel Distributor
AT89S8252-24JI Details Description
Related parts for AT89S8252-24JI
CONN HEADER 12POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 100MA SOT563 datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 210SEC 28-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 668X datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.032 OHM 0.5% 2W 3637 datasheet.pdf