Atmel AT90USB82-16MU
AT90USB82-16MU picture photo
Mfg. Part Number
AT90USB82-16MU
Brief Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32QFN
Datasheet Download
AT90USB82-16MU.pdf
Availability of AT90USB82-16MU
QUANTITY
AT90USB82-16MU Order Process
Ship out your order
Specifications of AT90USB82-16MU
Internal Part NumberEIS-AT90USB82-16MU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCU Product Line Introduction
megaAVR Introduction
PCN Design/SpecificationCopper Bonding Wire 19/Dec/2014
PCN OtherMSL Update 26/Feb/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,450
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesAVR® 90USB
PackagingTray
Core ProcessorAVR
Core Size8-Bit
Speed16MHz
ConnectivityEBI/EMI, PS/2, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package32-VQFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT90USB82-16MU
Related LinksAT90USB, AT90USB82-16MU Datasheet, Atmel Distributor
AT90USB82-16MU Details Description
Related parts for AT90USB82-16MU
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
TERM FL FORK VYL 16-14AWG #6 datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 16POS 15AU datasheet.pdf
IC REG LIN W/SPR VSR 20-TQFN datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR V921 RCVR datasheet.pdf
IC SUPERVISOR OD 2.946V 16TQFN datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT SKT datasheet.pdf