Atmel AT91SAM7X512B-CUR
AT91SAM7X512B-CUR picture photo
Mfg. Part Number
AT91SAM7X512B-CUR
Brief Description
IC MCU ARM7 512KB FLASH 100TFBGA
Datasheet Download
AT91SAM7X512B-CUR.pdf
Availability of AT91SAM7X512B-CUR
QUANTITY
AT91SAM7X512B-CUR Order Process
Ship out your order
Specifications of AT91SAM7X512B-CUR
Internal Part NumberEIS-AT91SAM7X512B-CUR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileIntroducing Atmel Studio 7
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bonding Wire 24/Apr/2015
PCN PackagingTape and Reel Label Update 10/Feb/2015
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSAM7X
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM7®
Core Size16/32-Bit
Speed55MHz
ConnectivityCAN, Ethernet, I²C, SPI, SSC, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O62
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.65 V ~ 1.95 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TFBGA
Supplier Device Package100-TFBGA (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT91SAM7X512B-CUR
Related LinksAT91SAM7, AT91SAM7X512B-CUR Datasheet, Atmel Distributor
AT91SAM7X512B-CUR Details Description
Related parts for AT91SAM7X512B-CUR
68 50SR KIT,75D,UK datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
BKWY HEADER 15 SAU 10POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 12.6K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf