Atmel AT93C56A-10PI-1.8
AT93C56A-10PI-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
AT93C56A-10PI-1.8
Brief Description
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8DIP
Datasheet Download
AT93C56A-10PI-1.8.pdf
Availability of AT93C56A-10PI-1.8
QUANTITY
AT93C56A-10PI-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT93C56A-10PI-1.8
Internal Part NumberEIS-AT93C56A-10PI-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Memory TypeEEPROM
Memory Size2K (256 x 8, 128 x 16)
Speed250kHz, 1MHz, 2MHz
InterfaceMicrowire, 3-Wire Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT93C56A-10PI-1.8
Related LinksAT93C56A, AT93C56A-10PI-1.8 Datasheet, Atmel Distributor
AT93C56A-10PI-1.8 Details Description
Related parts for AT93C56A-10PI-1.8
FILTER PERFORM SNAP-IN INLET 3A datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 8V 4A 1206-8 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf