Atmel AT93C56A-10TI-2.7
AT93C56A-10TI-2.7 picture photo
Mfg. Part Number
AT93C56A-10TI-2.7
Brief Description
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TSSOP
Datasheet Download
AT93C56A-10TI-2.7.pdf
Availability of AT93C56A-10TI-2.7
QUANTITY
AT93C56A-10TI-2.7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT93C56A-10TI-2.7
Internal Part NumberEIS-AT93C56A-10TI-2.7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size2K (256 x 8, 128 x 16)
Speed1MHz, 2MHz
InterfaceMicrowire, 3-Wire Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT93C56A-10TI-2.7
Related LinksAT93C56A, AT93C56A-10TI-2.7 Datasheet, Atmel Distributor
AT93C56A-10TI-2.7 Details Description
Related parts for AT93C56A-10TI-2.7
IC FPSLIC 5K GATE 25MHZ 208QFP datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.25GHZ 783FCBGA datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R RADIAL datasheet.pdf
TERM MDP THREAD INSULATE .218" datasheet.pdf
PWR SUPP AC/DC 20W 3.3V OUT MED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CARD GUIDE BUTTON 0.75X.674" BLK datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 160MA 8.72 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf