Atmel AT93C56A-10TU-2.7
AT93C56A-10TU-2.7 picture photo
Mfg. Part Number
AT93C56A-10TU-2.7
Brief Description
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TSSOP
Datasheet Download
AT93C56A-10TU-2.7.pdf
Availability of AT93C56A-10TU-2.7
QUANTITY
AT93C56A-10TU-2.7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT93C56A-10TU-2.7
Internal Part NumberEIS-AT93C56A-10TU-2.7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAT93C56,66A 27/Oct/2011
Standard Package100
Memory TypeEEPROM
Memory Size2K (256 x 8, 128 x 16)
Speed1MHz, 2MHz
InterfaceMicrowire, 3-Wire Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT93C56A-10TU-2.7
Related LinksAT93C56A, AT93C56A-10TU-2.7 Datasheet, Atmel Distributor
AT93C56A-10TU-2.7 Details Description
Related parts for AT93C56A-10TU-2.7
TRANSFORMER 1K:50 3.0MADC datasheet.pdf
CONN PIN 24-28AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
G5 A/P SERVO DRV 15KW 400VAC datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 11/2 GRN 5X4' datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 10POS SMT datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher 495mA Lighting 12-ESOP datasheet.pdf