| Internal Part Number | EIS-AT93C56W-10SI-2.5 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Standard Package | 94 | |
| Memory Type | EEPROM | |
| Memory Size | 2K (256 x 8, 128 x 16) | |
| Speed | 500kHz, 1MHz, 2MHz | |
| Interface | Microwire, 3-Wire Serial | |
| Voltage - Supply | 2.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-SOIC | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | AT93C56W-10SI-2.5 | |
| Related Links | AT93C56W, AT93C56W-10SI-2.5 Datasheet, Atmel Distributor | |
 | 641211-2 | CONN HEADER 2POS STR .100 30GOLD | datasheet.pdf | |