Atmel AT93C86-10SC
AT93C86-10SC picture photo
Mfg. Part Number
AT93C86-10SC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 16KBIT 2MHZ 8SOIC
Datasheet Download
AT93C86-10SC.pdf
Availability of AT93C86-10SC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT93C86-10SC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT93C86-10SC
Internal Part NumberEIS-AT93C86-10SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size16K (2K x 8, 1K x 16)
Speed2MHz
InterfaceMicrowire, 3-Wire Serial
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT93C86-10SC
Related LinksAT93C8, AT93C86-10SC Datasheet, Atmel Distributor
AT93C86-10SC Details Description
Related parts for AT93C86-10SC
IC TXRX OTG USB BUS UNIV 24MLF datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SOIC datasheet.pdf
LENS/HOLDER TAPE FOR CREE MX6 datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONTACT COAX 50OHM SKT CRIMP datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SMA PLUG RP STR LMR-240 datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 10A datasheet.pdf