| Internal Part Number | EIS-AT93C86AY6-10YH-1.8 | |
| PCN Packaging | UDFN and VFBGA Carrier Tape 10/Oct/2013 Tape and Reel Label Update 10/Feb/2015 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Memory | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Format - Memory | EEPROMs - Serial | |
| Memory Type | EEPROM | |
| Memory Size | 16K (2K x 8, 1K x 16) | |
| Speed | 250kHz, 1MHz, 2MHz | |
| Interface | Microwire, 3-Wire Serial | |
| Voltage - Supply | 1.8 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |