Atmel AT94K05AL-25DQC
AT94K05AL-25DQC picture photo
Mfg. Part Number
AT94K05AL-25DQC
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array) with Microcontrollers
Brief Description
IC FPSLIC 5K GATE 25MHZ 208QFP
Datasheet Download
AT94K05AL-25DQC.pdf
Availability of AT94K05AL-25DQC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT94K05AL-25DQC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT94K05AL-25DQC
Internal Part NumberEIS-AT94K05AL-25DQC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package48
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array) with Microcontrollers
SeriesFPSLIC®
PackagingTray
Core Type8-bit AVR
Speed25MHz
InterfaceI²C, UART
Program SRAM Bytes4K-16K
FPGA SRAM2kb
EEPROM Size-
Data SRAM Bytes4K ~ 16K
FPGA Core Cells256
FPGA Gates5K
FPGA Registers436
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case208-BFQFP
Supplier Device Package208-PQFP (28x28)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT94K05AL-25DQC
Related LinksAT94K05, AT94K05AL-25DQC Datasheet, Atmel Distributor
AT94K05AL-25DQC Details Description
Related parts for AT94K05AL-25DQC
CONN SOCKET 18-24AWG SL156 TIN datasheet.pdf
WIRE TIE 5.75" NYL BLK LOW-TEMP datasheet.pdf
IC CRIMZON Z8 MCU OTP 32K 48SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
LED LIGHT ENGINE RGB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf