GE Critical Power ATA010A0X3Z
ATA010A0X3Z picture photo
Mfg. Part Number
ATA010A0X3Z
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVER DC/DC 0.75 5.5V @ 10A SIP
Datasheet Download
ATA010A0X3Z.pdf
Availability of ATA010A0X3Z
QUANTITY
ATA010A0X3Z Order Process
Ship out your order
Specifications of ATA010A0X3Z
Internal Part NumberEIS-ATA010A0X3Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEnd-to-End Power Solutions for the Building, Box and Board
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package126
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAustin Lynx™ II
PackagingBulk
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)8.3V
Voltage - Input (Max)14V
Voltage - Output 10.8 ~ 5.5 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series55W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 0.32" W x 0.50" H (50.8mm x 8.1mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency93%
Power (Watts) - Max55W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATA010A0X3Z
Related LinksATA01, ATA010A0X3Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
ATA010A0X3Z Details Description
Related parts for ATA010A0X3Z
CONN HEADER 12POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
IC DRIVER 8BIT LATCHED 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES MO 1W 68K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf