Atmel ATBTLC1000-XPRO
ATBTLC1000-XPRO picture photo
Mfg. Part Number
ATBTLC1000-XPRO
Manufacturer
Product Category
RF Evaluation and Development Kits, Boards
Brief Description
KIT XPLAIND PRO EXT ATBTLC1000
Datasheet Download
ATBTLC1000-XPRO.pdf
Availability of ATBTLC1000-XPRO
QUANTITY
ATBTLC1000-XPRO Order Process
Ship out your order
Specifications of ATBTLC1000-XPRO
Internal Part NumberEIS-ATBTLC1000-XPRO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Software DownloadATBTLC1000 BluSDK Software Dev Guide
Featured ProductBTLC1000 Xplained Pro Starter Kit
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Evaluation and Development Kits, Boards
Series-
TypeTransceiver; Bluetooth Smart 4.x Low Energy (BLE)
Frequency2.4GHz
For Use With/Related ProductsBTLC1000
Supplied ContentsBoard
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATBTLC1000-XPRO
Related LinksATBTLC1, ATBTLC1000-XPRO Datasheet, Atmel Distributor
ATBTLC1000-XPRO Details Description
Related parts for ATBTLC1000-XPRO
RES SMD 34K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLK 11POS 5.08MM ANGLE datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 100V 8A BR-8 datasheet.pdf
P-MOS RELAY, HS SOP1, FORM A datasheet.pdf
OSC TCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf