Abracon Corporation ATCC-211A-006-336M-T
ATCC-211A-006-336M-T picture photo
Mfg. Part Number
ATCC-211A-006-336M-T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
TANT CAP 33.0UF 6.3V 20%
Datasheet Download
ATCC-211A-006-336M-T.pdf
Availability of ATCC-211A-006-336M-T
QUANTITY
ATCC-211A-006-336M-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ATCC-211A-006-336M-T
Internal Part NumberEIS-ATCC-211A-006-336M-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelATCC-211.pdfATCC-211.stp
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesATCC-211
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATCC-211A-006-336M-T
Related LinksATCC-211A-, ATCC-211A-006-336M-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ATCC-211A-006-336M-T Details Description
Related parts for ATCC-211A-006-336M-T
HSHRINK MARKER .13X2" YLW 500/RL datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE 5COND 18AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 12POS PIN datasheet.pdf
CAP PMI IND TRANSLUCENT LT YLW datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 AXIAL datasheet.pdf
LF to 750 MHz, Digitally Controlled VGA IC datasheet.pdf