Abracon Corporation ATCC-211A-035-105M-T
ATCC-211A-035-105M-T picture photo
Mfg. Part Number
ATCC-211A-035-105M-T
Brief Description
TANT CAP 1.0UF 35.0V 20%
Datasheet Download
ATCC-211A-035-105M-T.pdf
Availability of ATCC-211A-035-105M-T
QUANTITY
ATCC-211A-035-105M-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ATCC-211A-035-105M-T
Internal Part NumberEIS-ATCC-211A-035-105M-T
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATCC-211A-035-105M-T
Related LinksATCC-211A-, ATCC-211A-035-105M-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ATCC-211A-035-105M-T Details Description
Related parts for ATCC-211A-035-105M-T
FIXED IND 470UH 220MA 1.26 OHM datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR RS232 5V DL 18SOIC datasheet.pdf
ESD JACKET W/SNAPS TEAL 5XL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 0.5MM 16POS 0.152M datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 17POS SNGL PCB datasheet.pdf
HDR RA 34 POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf