Abracon Corporation ATCC-211B-006-107M-T
ATCC-211B-006-107M-T picture photo
Mfg. Part Number
ATCC-211B-006-107M-T
Brief Description
TANT CAP 100.0UF 6.3V 20%
Datasheet Download
ATCC-211B-006-107M-T.pdf
Availability of ATCC-211B-006-107M-T
QUANTITY
ATCC-211B-006-107M-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ATCC-211B-006-107M-T
Internal Part NumberEIS-ATCC-211B-006-107M-T
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATCC-211B-006-107M-T
Related LinksATCC-211B-, ATCC-211B-006-107M-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ATCC-211B-006-107M-T Details Description
Related parts for ATCC-211B-006-107M-T
FIXED IND 82NH 1.15A 95 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 180PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC DAC 10BIT DUAL 8-TDFN datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX7326 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 10V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
LENS 1POS 16.1MM ROUND datasheet.pdf
RES 0.25 OHM 1.5W 2% AXIAL datasheet.pdf
RJI KABEL 4XAWG22/1 PCAN PUSHP datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
RES SMD 2.74 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf