Abracon Corporation ATCC-211B-016-226M-T
ATCC-211B-016-226M-T picture photo
Mfg. Part Number
ATCC-211B-016-226M-T
Brief Description
TANT CAP 22.0UF 16.0V 20%
Datasheet Download
ATCC-211B-016-226M-T.pdf
Availability of ATCC-211B-016-226M-T
QUANTITY
ATCC-211B-016-226M-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ATCC-211B-016-226M-T
Internal Part NumberEIS-ATCC-211B-016-226M-T
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATCC-211B-016-226M-T
Related LinksATCC-211B-, ATCC-211B-016-226M-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ATCC-211B-016-226M-T Details Description
Related parts for ATCC-211B-016-226M-T
IC SWITCH SPST SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 23.2KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
KIT FUSE 5A PICO II datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
IC REG LDO 5.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 10W datasheet.pdf