| Internal Part Number | EIS-ATE2N-5F3-10-Z | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Switches | |
| Family | Toggle Switches | |
| Series | ATE | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | DPDT | |
| Switch Function | On-On | |
| Current Rating | 50mA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 48V | |
| Voltage Rating - DC | 48V | |
| Actuator Type | Flatted | |
| Actuator Length | 10.00mm | |
| Illumination | Non-Illuminated | |
| Illumination Type, Color | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Bushing Thread | Unthreaded | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | Washable | |
| Actuator Material | - | |
| Electrical Life | 50,000 Cycles | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C | |