Atmel ATEVK1101
ATEVK1101 picture photo
Mfg. Part Number
ATEVK1101
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Embedded - MCU, DSP
Brief Description
KIT DEV/EVAL FOR AVR32 AT32UC3B
Datasheet Download
ATEVK1101.pdf
Availability of ATEVK1101
QUANTITY
ATEVK1101 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATEVK1101
Internal Part NumberEIS-ATEVK1101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCU Product Line Introduction
AVR EVK1105 Digital Audio Gateway Kit
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductAtmel - AVR32 32-bit MCU - UC3
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Embedded - MCU, DSP
SeriesAVR®32
Board TypeEvaluation Platform
TypeMCU 32-Bit
Core ProcessorAVR
Operating System-
Platform-
For Use With/Related ProductsAT32UC3B
Mounting TypeFixed
ContentsBoard(s)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATEVK1101
Related LinksATEV, ATEVK1101 Datasheet, Atmel Distributor
ATEVK1101 Details Description
Related parts for ATEVK1101
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 6.3KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
LAMP T3-1/4 MINI BAYONET 13V datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 6NS 256FPBGA datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
1 SHEET-10 LABELS WH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 3A 3DPAK datasheet.pdf