Abracon Corporation ATFC-0201-5N6-GT
ATFC-0201-5N6-GT picture photo
Mfg. Part Number
ATFC-0201-5N6-GT
Brief Description
FIXED IND 5.6NH 130MA 1.8 OHM
Datasheet Download
ATFC-0201-5N6-GT.pdf
Availability of ATFC-0201-5N6-GT
QUANTITY
ATFC-0201-5N6-GT Order Process
Ship out your order
Specifications of ATFC-0201-5N6-GT
Internal Part NumberEIS-ATFC-0201-5N6-GT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesATFC RF Thin Film Chip Inductors
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelATFC-0201.pdfATFC-0201.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesATFC-0201
Material - CoreCeramic
Inductance5.6nH
Tolerance±2%
Current Rating130mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.8 Ohm Max
Q @ Freq8 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant4GHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test500kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATFC-0201-5N6-GT
Related LinksATFC-020, ATFC-0201-5N6-GT Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ATFC-0201-5N6-GT Details Description
Related parts for ATFC-0201-5N6-GT
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
AMPTRAC I/O 2MM - 6POS MTE 7FT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 15W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 560MA 90 MOHM SMD datasheet.pdf