Abracon Corporation ATFC-0201HQ-1N4B-T
ATFC-0201HQ-1N4B-T picture photo
Mfg. Part Number
ATFC-0201HQ-1N4B-T
Brief Description
FIXED IND 1.4NH 600MA 150 MOHM
Datasheet Download
ATFC-0201HQ-1N4B-T.pdf
Availability of ATFC-0201HQ-1N4B-T
QUANTITY
ATFC-0201HQ-1N4B-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ATFC-0201HQ-1N4B-T
Internal Part NumberEIS-ATFC-0201HQ-1N4B-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelATFC-0201HQ.pdfATFC-0201HQ.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesATFC-0201HQ
Material - CoreCeramic
Inductance1.4nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq14 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATFC-0201HQ-1N4B-T
Related LinksATFC-0201, ATFC-0201HQ-1N4B-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ATFC-0201HQ-1N4B-T Details Description
Related parts for ATFC-0201HQ-1N4B-T
RECT BRIDGE GPP 100V 4A RS-4L datasheet.pdf
CONN UHF JACK STR SOLDER datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6MHZ 8DMP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 12.1VWM 22VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 212.50MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
LABEL CARD YELLOW datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf