Abracon Corporation ATFC-0402-3N2-BT
ATFC-0402-3N2-BT picture photo
Mfg. Part Number
ATFC-0402-3N2-BT
Brief Description
FIXED IND 3.2NH 380MA 450 MOHM
Datasheet Download
ATFC-0402-3N2-BT.pdf
Availability of ATFC-0402-3N2-BT
QUANTITY
ATFC-0402-3N2-BT Order Process
Ship out your order
Specifications of ATFC-0402-3N2-BT
Internal Part NumberEIS-ATFC-0402-3N2-BT
Material - CoreCeramic
Inductance3.2nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating380mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)450 mOhm Max
Q @ Freq13 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Frequency - Test500kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATFC-0402-3N2-BT
Related LinksATFC-040, ATFC-0402-3N2-BT Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ATFC-0402-3N2-BT Details Description
Related parts for ATFC-0402-3N2-BT
RELAY SOFTSTOP 240V 25A AC OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC YEL datasheet.pdf
Crystal 4.0320MHz 30ppm Series 100 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
IC FPGA 80 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONN PLUG PIN ASSY 12POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32 SKT datasheet.pdf
RES 250 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 30POS 1MM R/A datasheet.pdf