Abracon Corporation ATFC-0402-3N9-BT
ATFC-0402-3N9-BT picture photo
Mfg. Part Number
ATFC-0402-3N9-BT
Brief Description
FIXED IND 3.9NH 340MA 550 MOHM
Datasheet Download
ATFC-0402-3N9-BT.pdf
Availability of ATFC-0402-3N9-BT
QUANTITY
ATFC-0402-3N9-BT Order Process
Ship out your order
Specifications of ATFC-0402-3N9-BT
Internal Part NumberEIS-ATFC-0402-3N9-BT
Material - CoreCeramic
Inductance3.9nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating340mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)550 mOhm Max
Q @ Freq13 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Frequency - Test500kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATFC-0402-3N9-BT
Related LinksATFC-040, ATFC-0402-3N9-BT Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ATFC-0402-3N9-BT Details Description
Related parts for ATFC-0402-3N9-BT
RES SMD 16.5KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
SW DIP PIANO SEALED 5POS GOLD datasheet.pdf
IC NEG VOLTAGE PWR MGR 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 1% 3W 7638 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 100 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf