Abracon Corporation ATFC-0402-6N8-BT
ATFC-0402-6N8-BT picture photo
Mfg. Part Number
ATFC-0402-6N8-BT
Brief Description
FIXED IND 6.8NH 260MA 1.05 OHM
Datasheet Download
ATFC-0402-6N8-BT.pdf
Availability of ATFC-0402-6N8-BT
QUANTITY
ATFC-0402-6N8-BT Order Process
Ship out your order
Specifications of ATFC-0402-6N8-BT
Internal Part NumberEIS-ATFC-0402-6N8-BT
Material - CoreCeramic
Inductance6.8nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating260mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.05 Ohm Max
Q @ Freq13 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Frequency - Test500kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATFC-0402-6N8-BT
Related LinksATFC-040, ATFC-0402-6N8-BT Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ATFC-0402-6N8-BT Details Description
Related parts for ATFC-0402-6N8-BT
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 250MHZ 8SOIC datasheet.pdf
MAX-LOC F2 1/2 .312-.375" STR datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 56VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
20 LOCKING CLIP HSG DR .100CL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 3A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS JAM NUT SKT datasheet.pdf