Abracon Corporation ATFC-0603-15N-FT
ATFC-0603-15N-FT picture photo
Mfg. Part Number
ATFC-0603-15N-FT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15NH 300MA 1.35 OHM
Datasheet Download
ATFC-0603-15N-FT.pdf
Availability of ATFC-0603-15N-FT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ATFC-0603-15N-FT Order Process
Ship out your order
Specifications of ATFC-0603-15N-FT
Internal Part NumberEIS-ATFC-0603-15N-FT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
Standard Package5,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesATFC-0603
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - CoreCeramic
Inductance15nH
Tolerance±1%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.35 Ohm Max
Q @ Freq15 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant3GHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATFC-0603-15N-FT
Related LinksATFC-060, ATFC-0603-15N-FT Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ATFC-0603-15N-FT Details Description
Related parts for ATFC-0603-15N-FT
IC VOLT DETECT N-CH 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN D-SUB JUNCT SHELL 25POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FREQ TRANSLATOR 40MHZ EVAL BOARD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 50POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
CAP FILM 1.6UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf