GE Critical Power ATH016A0X43
ATH016A0X43 picture photo
Mfg. Part Number
ATH016A0X43
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVE DC/DC 0.75 3.63V @ 16A SIP
Datasheet Download
ATH016A0X43.pdf
Availability of ATH016A0X43
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ATH016A0X43 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATH016A0X43
Internal Part NumberEIS-ATH016A0X43
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package126
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAustin SuperLynx™ II
PackagingBulk
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.4V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 10.8 ~ 3.6 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16A
Power (Watts) - Manufacture Series58W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 0.32" W x 0.50" H (50.8mm x 8.1mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95%
Power (Watts) - Max58W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATH016A0X43
Related LinksATH01, ATH016A0X43 Datasheet, GE Critical Power Distributor
ATH016A0X43 Details Description
Related parts for ATH016A0X43
IC CPLD 288MC 7.5NS 256FBGA datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS SP-NO 2A 4-SIP 60V datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP SILICON 0.4PF 50V 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 170MA 9.72 OHM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 562 I/O 1020BGA datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf