GE Critical Power ATH016A0X43Z
ATH016A0X43Z picture photo
Mfg. Part Number
ATH016A0X43Z
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVE DC/DC 0.75 3.63V @ 16A SIP
Datasheet Download
ATH016A0X43Z.pdf
Availability of ATH016A0X43Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ATH016A0X43Z Order Process
Ship out your order
Specifications of ATH016A0X43Z
Internal Part NumberEIS-ATH016A0X43Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package126
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAustin SuperLynx™ II
PackagingBulk
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.4V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 10.8 ~ 3.6 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16A
Power (Watts) - Manufacture Series58W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 0.32" W x 0.50" H (50.8mm x 8.1mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95%
Power (Watts) - Max58W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATH016A0X43Z
Related LinksATH016, ATH016A0X43Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
ATH016A0X43Z Details Description
Related parts for ATH016A0X43Z
RES SMD 32.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf