GE Critical Power ATH030A0X3Z
ATH030A0X3Z picture photo
Mfg. Part Number
ATH030A0X3Z
Brief Description
CONVER DC/DC 0.8 3.63V @ 30A SIP
Datasheet Download
ATH030A0X3Z.pdf
Availability of ATH030A0X3Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ATH030A0X3Z Order Process
Ship out your order
Specifications of ATH030A0X3Z
Internal Part NumberEIS-ATH030A0X3Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package63
SeriesAustin MegaLynx™
PackagingBulk
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 10.8 ~ 3.6 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series108W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case13-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 0.55" W x 0.50" H (50.8mm x 14.0mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency93%
Power (Watts) - Max108W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATH030A0X3Z
Related LinksATH03, ATH030A0X3Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
ATH030A0X3Z Details Description
Related parts for ATH030A0X3Z
PANEL SIDE 70X20X0.8" BE/GY 1/PR datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI 16SOIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 22W datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 20.9VC SMD datasheet.pdf
IC PWR SW HI-SIDE 1CH TO252-5 datasheet.pdf
KRIMPING DIE ATP-AA-516-I1 datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf