Amphenol Industrial ATHD-1PS-12 (16)
ATHD-1PS-12 (16) picture photo
Mfg. Part Number
ATHD-1PS-12 (16)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 1POS INLINE SKT 12
Datasheet Download
ATHD-1PS-12 (16).pdf
Availability of ATHD-1PS-12 (16)
QUANTITY
ATHD-1PS-12 (16) Order Process
Ship out your order
Specifications of ATHD-1PS-12 (16)
Internal Part NumberEIS-ATHD-1PS-12 (16)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductATHD Connector Series
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesATHD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions1
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Lock
Orientation-
Shell Material, FinishThermoplastic
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesClip Slots
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATHD-1PS-12 (16)
Related LinksATHD-1PS, ATHD-1PS-12 (16) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
ATHD-1PS-12 (16) Details Description
Related parts for ATHD-1PS-12 (16)
JUMPER-H1504TR/A3048L/H1504TR 8" datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 12POS .156 GREEN datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENS FIBER HEAT RES 350DEG C datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 5W SMBJ datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
IC DVR HIGH-SIDE 1CH POWERSSO-16 datasheet.pdf
ATTENUATOR 3.5 DB DC 18GHZ datasheet.pdf