Atmel ATMEGA1280R231-AU
ATMEGA1280R231-AU picture photo
Mfg. Part Number
ATMEGA1280R231-AU
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver ICs
Brief Description
BUNDLE ATMEGA1280V/RF231 TQFP
Datasheet Download
ATMEGA1280R231-AU.pdf
Availability of ATMEGA1280R231-AU
QUANTITY
ATMEGA1280R231-AU Order Process
Ship out your order
Specifications of ATMEGA1280R231-AU
Internal Part NumberEIS-ATMEGA1280R231-AU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesmegaAVR Introduction
Introduction to ZigBee Low Power Wireless Networks
Introduction to IEEE 802.15.4 Low Power Wireless Networks
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver ICs
Series-
PackagingTube
TypeTxRx + MCU
RF Family/Standard802.15.4
Protocol6LoWPAN, Zigbee®
Modulation-
Frequency2.4GHz
Data Rate (Max)2Mbps
Power - Output3dBm
Sensitivity-101dBm
Memory Size128kB Flash, 4kB EEPROM, 8kB RAM
Serial InterfacesI²C, SPI
GPIO86
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.6 V
Current - Receiving12.3mA
Current - Transmitting14mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATMEGA1280R231-AU
Related LinksATMEGA12, ATMEGA1280R231-AU Datasheet, Atmel Distributor
ATMEGA1280R231-AU Details Description
Related parts for ATMEGA1280R231-AU
DIODE ZENER 15V 1W DO41 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 70 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 9V datasheet.pdf
IC LINE DRVR/RCVR RS-232 20-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 12 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V AXIAL datasheet.pdf
XFMR FORWARD 15W EP13 datasheet.pdf
RES 10 OHM 6.5W 5% AXIAL datasheet.pdf