Atmel ATMEGA168P-20PU
ATMEGA168P-20PU picture photo
Mfg. Part Number
ATMEGA168P-20PU
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28DIP
Datasheet Download
ATMEGA168P-20PU.pdf
Availability of ATMEGA168P-20PU
QUANTITY
ATMEGA168P-20PU Order Process
Ship out your order
Specifications of ATMEGA168P-20PU
Internal Part NumberEIS-ATMEGA168P-20PU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCU Product Line Introduction
megaAVR Introduction
Software Framework (ASF) Example of Use
Studio Introduction to Software Framework (ASF)
Studio Development Environment Overview Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductAtmel - megaAVR Microcontrollers
PCN Design/SpecificationCopper Bonding Wire 23/Jul/2014
Standard Package14
SeriesAVR® ATmega
PackagingTube
Core ProcessorAVR
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O23
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 6x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATMEGA168P-20PU
Related LinksATMEGA1, ATMEGA168P-20PU Datasheet, Atmel Distributor
ATMEGA168P-20PU Details Description
Related parts for ATMEGA168P-20PU
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC SENS PROXIMITY ANLG 54-SOIC datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
22+22 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
CONN HDR 81POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 22.8000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf