Atmel ATMEGA16L-8AQ
ATMEGA16L-8AQ picture photo
Mfg. Part Number
ATMEGA16L-8AQ
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
ATMEGA16L-8AQ.pdf
Availability of ATMEGA16L-8AQ
QUANTITY
ATMEGA16L-8AQ Order Process
Ship out your order
Specifications of ATMEGA16L-8AQ
Internal Part NumberEIS-ATMEGA16L-8AQ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCU Product Line Introduction
megaAVR Introduction
Software Framework (ASF) Example of Use
Studio Introduction to Software Framework (ASF)
Studio Development Environment Overview Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductAtmel - megaAVR Microcontrollers
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesAVR® ATmega
PackagingTray
Core ProcessorAVR
Core Size8-Bit
Speed8MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O32
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATMEGA16L-8AQ
Related LinksATMEGA, ATMEGA16L-8AQ Datasheet, Atmel Distributor
ATMEGA16L-8AQ Details Description
Related parts for ATMEGA16L-8AQ
IC DSP CONTROLLER 32BIT 225BGA datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 100V 5A TO-220F datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.1V 200MW SOD923 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC CTRLR PD IEEE 802.3AF 32TQFN datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
POT 100K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf