Atmel ATMEGA2561-16MI
ATMEGA2561-16MI picture photo
Mfg. Part Number
ATMEGA2561-16MI
Brief Description
IC MCU 8BIT 256KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
ATMEGA2561-16MI.pdf
Availability of ATMEGA2561-16MI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ATMEGA2561-16MI Order Process
Ship out your order
Specifications of ATMEGA2561-16MI
Internal Part NumberEIS-ATMEGA2561-16MI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package260
SeriesAVR® ATmega
PackagingTray
Core ProcessorAVR
Core Size8-Bit
Speed16MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O54
Program Memory Size256KB (128K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size4K x 8
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATMEGA2561-16MI
Related LinksATMEGA2, ATMEGA2561-16MI Datasheet, Atmel Distributor
ATMEGA2561-16MI Details Description
Related parts for ATMEGA2561-16MI
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BASESTATION FINAL SOT502A datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
SWAB FOAM OVR CTTN SGL END 250PC datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
RES 1.27M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 950MA 90 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 250VAC datasheet.pdf