| Internal Part Number | EIS-ATMEGA32-16PC | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 9 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | AVR® ATmega | |
| Packaging | Tube | |
| Core Processor | AVR | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 16MHz | |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 32 | |
| Program Memory Size | 32KB (16K x 16) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | 1K x 8 | |
| RAM Size | 2K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Package / Case | 40-DIP (0.600", 15.24mm) | |
| Supplier Device Package | 40-PDIP | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | ATMEGA32-16PC | |
| Related Links | ATMEGA, ATMEGA32-16PC Datasheet, Atmel Distributor | |
 | 1-103168-8 | CONN HEADER VERT .100 40POS 30AU | datasheet.pdf | |