Sensata Technologies/Airpax ATR11-C-X-63-BB-1.0A
ATR11-C-X-63-BB-1.0A picture photo
Mfg. Part Number
ATR11-C-X-63-BB-1.0A
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 1A 240VAC 50VDC
Datasheet Download
ATR11-C-X-63-BB-1.0A.pdf
Availability of ATR11-C-X-63-BB-1.0A
QUANTITY
ATR11-C-X-63-BB-1.0A Order Process
Ship out your order
Specifications of ATR11-C-X-63-BB-1.0A
Internal Part NumberEIS-ATR11-C-X-63-BB-1.0A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesATR11
Breaker TypeThermal
Current Rating1A
Voltage Rating - AC240V
Voltage Rating - DC50V
Number of Poles1
Actuator TypePush to Reset
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATR11-C-X-63-BB-1.0A
Related LinksATR11-C-X-, ATR11-C-X-63-BB-1.0A Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
ATR11-C-X-63-BB-1.0A Details Description
Related parts for ATR11-C-X-63-BB-1.0A
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.8A 325 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 4X2MM RECT T/H datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
8341-6 PLUNGER STRIKER datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 0.070 T/H GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
IC VCXO 18MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 2.5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf