Sensata Technologies/Airpax ATR11-C-X-63-BB-2.0A
ATR11-C-X-63-BB-2.0A picture photo
Mfg. Part Number
ATR11-C-X-63-BB-2.0A
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 2A 240VAC 50VDC
Datasheet Download
ATR11-C-X-63-BB-2.0A.pdf
Availability of ATR11-C-X-63-BB-2.0A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ATR11-C-X-63-BB-2.0A Order Process
Ship out your order
Specifications of ATR11-C-X-63-BB-2.0A
Internal Part NumberEIS-ATR11-C-X-63-BB-2.0A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesATR11
Breaker TypeThermal
Current Rating2A
Voltage Rating - AC240V
Voltage Rating - DC50V
Number of Poles1
Actuator TypePush to Reset
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATR11-C-X-63-BB-2.0A
Related LinksATR11-C-X-, ATR11-C-X-63-BB-2.0A Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
ATR11-C-X-63-BB-2.0A Details Description
Related parts for ATR11-C-X-63-BB-2.0A
IC MONITOR SUPPLY 3.3V SOT-223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU OMAP-35XX 600MHZ 515FCBGA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 1.2KV DO205AA datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 104MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS 1MM datasheet.pdf
ANSCHLAG datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 11NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf