Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-01G-103-C1-R1
ATS-01G-103-C1-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-01G-103-C1-R1
Brief Description
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT
Datasheet Download
ATS-01G-103-C1-R1.pdf
Availability of ATS-01G-103-C1-R1
QUANTITY
ATS-01G-103-C1-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-01G-103-C1-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-01G-103-C1-R1
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.374" (9.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow27.64°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-01G-103-C1-R1
Related LinksATS-01G-, ATS-01G-103-C1-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-01G-103-C1-R1 Details Description
Related parts for ATS-01G-103-C1-R1
CONN HEADER 38POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS FMAL SLD CUP BLK datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LED DIAMOND DRAGON COOL WHT 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf