Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-02A-33-C1-R0
ATS-02A-33-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-02A-33-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM
Datasheet Download
ATS-02A-33-C1-R0.pdf
Availability of ATS-02A-33-C1-R0
QUANTITY
ATS-02A-33-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-02A-33-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-02A-33-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.280" (57.90mm)
Width1.450" (36.83mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.700" (17.78mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow17.4°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-02A-33-C1-R0
Related LinksATS-02A-, ATS-02A-33-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-02A-33-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-02A-33-C1-R0
OSC XO 33.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SSR GN IP20 125A/240VAC AC INPUT datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #3 10.55" datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS INLINE SKT datasheet.pdf
BLZP 5.08/15/90LR SN OR BX datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf