Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-02B-104-C3-R1
ATS-02B-104-C3-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-02B-104-C3-R1
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-02B-104-C3-R1.pdf
Availability of ATS-02B-104-C3-R1
QUANTITY
ATS-02B-104-C3-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-02B-104-C3-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-02B-104-C3-R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow25.35°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-02B-104-C3-R1
Related LinksATS-02B-, ATS-02B-104-C3-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-02B-104-C3-R1 Details Description
Related parts for ATS-02B-104-C3-R1
CONN HEADR 64POS .8MM DL R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 2KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8WSON datasheet.pdf
CAP CER 50PF 15KV R7 DISK datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN DIN RCPT 64POS datasheet.pdf