Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-02D-25-C1-R0
ATS-02D-25-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-02D-25-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT
Datasheet Download
ATS-02D-25-C1-R0.pdf
Availability of ATS-02D-25-C1-R0
QUANTITY
ATS-02D-25-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-02D-25-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-02D-25-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.25°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-02D-25-C1-R0
Related LinksATS-02D-, ATS-02D-25-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-02D-25-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-02D-25-C1-R0
PHOTOCELL 8K-24K OHM 5.10MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 5A DPAK datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC26H/AE26G/HPL26H datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 22AWG .100 RED datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 17 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FREQ SYNTHESIZER 32VFQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BACKPLANE VERT datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf