Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-03A-101-C2-R0
ATS-03A-101-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-03A-101-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-03A-101-C2-R0.pdf
Availability of ATS-03A-101-C2-R0
QUANTITY
ATS-03A-101-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-03A-101-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-03A-101-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.181" (30.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.69°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-03A-101-C2-R0
Related LinksATS-03A-, ATS-03A-101-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-03A-101-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-03A-101-C2-R0
TVS DIODE 36.8VWM DO201AE datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 8.4A DPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
PLUG 5POS 80 DEG GRY/RED 2.7-3.9 datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC RED datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 680 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
IC FPGA SOC 90K LUTS 484FBGA datasheet.pdf
CAP FILM 390 PF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf