Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-03A-25-C1-R0
ATS-03A-25-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-03A-25-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT
Datasheet Download
ATS-03A-25-C1-R0.pdf
Availability of ATS-03A-25-C1-R0
QUANTITY
ATS-03A-25-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-03A-25-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-03A-25-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.25°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-03A-25-C1-R0
Related LinksATS-03A-, ATS-03A-25-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-03A-25-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-03A-25-C1-R0
LED RED DIFFUSED SHORT 3MM T/H datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 500V 1111 datasheet.pdf
EJ-2 DBL LOCK PLUG 2P ASSY D datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 15.5MM datasheet.pdf
IC DGTL PULSER HI-VOLT 56TQFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
MICRO 21C S /11 10CR 36" NI datasheet.pdf
MOSFET P-CH 400V 2A TO-220 datasheet.pdf