Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-03G-111-C3-R1
ATS-03G-111-C3-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-03G-111-C3-R1
Brief Description
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-03G-111-C3-R1.pdf
Availability of ATS-03G-111-C3-R1
QUANTITY
ATS-03G-111-C3-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-03G-111-C3-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-03G-111-C3-R1
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.374" (9.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow26.82°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-03G-111-C3-R1
Related LinksATS-03G-, ATS-03G-111-C3-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-03G-111-C3-R1 Details Description
Related parts for ATS-03G-111-C3-R1
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SMT3 datasheet.pdf
ELECT VAC PORTABLE 110VAC W/ACC datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HDR 2MM DUAL W/LATCH 6POS datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 10POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONN SMD BKWY HDR TIN 84POS datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf