Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-03G-50-C1-R0
ATS-03G-50-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-03G-50-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-03G-50-C1-R0.pdf
Availability of ATS-03G-50-C1-R0
QUANTITY
ATS-03G-50-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-03G-50-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-03G-50-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.99°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-03G-50-C1-R0
Related LinksATS-03G-, ATS-03G-50-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-03G-50-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-03G-50-C1-R0
CONN HEADER 20POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
VARISTOR 42.3V 250A 4032 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT TIN 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 1MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 66MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf