Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-04A-35-C3-R0
ATS-04A-35-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-04A-35-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T412
Datasheet Download
ATS-04A-35-C3-R0.pdf
Availability of ATS-04A-35-C3-R0
QUANTITY
ATS-04A-35-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-04A-35-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-04A-35-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.450" (36.83mm)
Width2.267" (57.60mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.230" (5.84mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow22.55°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-04A-35-C3-R0
Related LinksATS-04A-, ATS-04A-35-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-04A-35-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-04A-35-C3-R0
IC I2C 2:1 SELECTOR 16-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH DARL 20-LCCC datasheet.pdf
GDT 260V 20% 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS T/H R/A datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf