Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-04B-27-C3-R0
ATS-04B-27-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-04B-27-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-04B-27-C3-R0.pdf
Availability of ATS-04B-27-C3-R0
QUANTITY
ATS-04B-27-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-04B-27-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-04B-27-C3-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.756" (70.00mm)
Width2.756" (70.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow12.28°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-04B-27-C3-R0
Related LinksATS-04B-, ATS-04B-27-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-04B-27-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-04B-27-C3-R0
RES 120 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LIMIT SWITCH 2NC 2NO DPDT 120V datasheet.pdf
CABLE CONN 5POLE datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FPGA 544 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
TOOL datasheet.pdf
TERM PLG VERT RE FAC 2C GRNMTG datasheet.pdf
EVAL MODULE TPS61236 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
TV 37C 37#22D SKT PLUG datasheet.pdf
DUAL P-CHANNEL 60V ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf