Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-04D-44-C1-R0
ATS-04D-44-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-04D-44-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-04D-44-C1-R0.pdf
Availability of ATS-04D-44-C1-R0
QUANTITY
ATS-04D-44-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-04D-44-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-04D-44-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow20.28°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-04D-44-C1-R0
Related LinksATS-04D-, ATS-04D-44-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-04D-44-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-04D-44-C1-R0
CONN HEADER 3POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM MED INLET 12A datasheet.pdf
SCR THRYRISTOR 1600V WC-501 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
20BIT INC ENCODER FOR BIG MOTOR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf