Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-04E-16-C1-R0
ATS-04E-16-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-04E-16-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 54X54X10MM XCUT
Datasheet Download
ATS-04E-16-C1-R0.pdf
Availability of ATS-04E-16-C1-R0
QUANTITY
ATS-04E-16-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-04E-16-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-04E-16-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.06°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-04E-16-C1-R0
Related LinksATS-04E-, ATS-04E-16-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-04E-16-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-04E-16-C1-R0
FAN AXIAL 119X25.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 1.08A 570 MOHM datasheet.pdf
FITTING CABLE PG11 THREAD METAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.187" (4.75mm) Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf