Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-04E-183-C1-R0
ATS-04E-183-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-04E-183-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-04E-183-C1-R0.pdf
Availability of ATS-04E-183-C1-R0
QUANTITY
ATS-04E-183-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-04E-183-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-04E-183-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.34°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-04E-183-C1-R0
Related LinksATS-04E-, ATS-04E-183-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-04E-183-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-04E-183-C1-R0
CONN JACK TEST VERT INSUL MIL B datasheet.pdf
IC REG LDO 7V 1A TO220FP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.4A 270 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 76POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
RES 169 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 900MA 120 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 725MA 380 MOHM datasheet.pdf