Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-04F-127-C3-R0
ATS-04F-127-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-04F-127-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-04F-127-C3-R0.pdf
Availability of ATS-04F-127-C3-R0
QUANTITY
ATS-04F-127-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-04F-127-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-04F-127-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.91°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-04F-127-C3-R0
Related LinksATS-04F-, ATS-04F-127-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-04F-127-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-04F-127-C3-R0
RES SMD 24 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 40A TSDSON-8 datasheet.pdf
MOD PWR INLET IEC FILTER 1A datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20QSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 50MA 500 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES 320 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 120UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD323 datasheet.pdf