Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-05A-25-C3-R0
ATS-05A-25-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-05A-25-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-05A-25-C3-R0.pdf
Availability of ATS-05A-25-C3-R0
QUANTITY
ATS-05A-25-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-05A-25-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-05A-25-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.32°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-05A-25-C3-R0
Related LinksATS-05A-, ATS-05A-25-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-05A-25-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-05A-25-C3-R0
CONN JACK BANANA INSUL NYLON BRO datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 1-8 HS 16SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7KHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P-6POS ENCLOSED datasheet.pdf
D-Sub Connector Cap, Male Pins 30 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC AMP PROGRAM AFE 14-SOIC datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISED SLIDE 3POS TH datasheet.pdf
CONN VERT SHELL 50POS SMD KEY datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 40mA Backlight 24-WQFN (4x5) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 150PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf